Home / Microcontrollers / XE161FL20F80VAAFXUMA1
XE161FL20F80VAAFXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XE161FL20F80VAAFXUMA1
Package:
PG-VQFN-48-54
Description:
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 48VQFN
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 80MHz
Series XE161xL
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 12K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 33
Core Processor C166SV2
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Product Status Not For New Designs
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XE161
Program Memory Size 160KB (160K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package PG-VQFN-48-54
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V