Home / Microcontrollers / XE162FN16F80LAAFXUMA1
XE162FN16F80LAAFXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XE162FN16F80LAAFXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-LQFP-64-6
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 80MHz
Series XE16x
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 18K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 40
Core Processor C166SV2
Package / Case 64-LQFP Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 9x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XE162
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-64-6
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V