Home / Microcontrollers / XE162HL20F80LAAFXQSA1
XE162HL20F80LAAFXQSA1
Infineon Technologies
Product No:
XE162HL20F80LAAFXQSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-LQFP-64-22
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 64LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 80MHz
Series XE162xL
Package Tray
RAM Size 12K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 48
Core Processor C166SV2
Package / Case 64-LQFP Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 19x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XE162
Program Memory Size 160KB (160K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-64-22
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V