Home / Microcontrollers / XE164FM24F80LAAFXUMA1
XE164FM24F80LAAFXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XE164FM24F80LAAFXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-LQFP-100-8
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 80MHz
Series XE16x
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 24K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 76
Core Processor C166SV2
Package / Case 100-LQFP Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XE164
Program Memory Size 192KB (192K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-100-8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V