Home / Microcontrollers / XE164FM72F80LAAFXUMA1
XE164FM72F80LAAFXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XE164FM72F80LAAFXUMA1
Package:
PG-LQFP-100-8
Description:
IC MCU 16BIT 576KB FLASH 100LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 80MHz
Series XE16x
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 50K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 76
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XE164
Program Memory Size 576KB (576K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-100-8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V