Home / Microcontrollers / XE164G48F66LACFXQMA1
XE164G48F66LACFXQMA1
Infineon Technologies
Product No:
XE164G48F66LACFXQMA1
Package:
PG-LQFP-100-3
Description:
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 66MHz
Series XE16x
Package Tray
RAM Size 34K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 75
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XE164
Program Memory Size 384KB (384K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-100-3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V