Home / Microcontrollers / XE164H96F66LACFXQMA1
XE164H96F66LACFXQMA1
Infineon Technologies
Product No:
XE164H96F66LACFXQMA1
Description:
IC MCU 16BIT 768KB FLASH 100LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 66MHz
Series XE16x
Package Tray
RAM Size 82K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 75
Core Processor C166SV2
Package / Case 100-LQFP Exposed Pad
Product Status Not For New Designs
Base Product Number XE164
Program Memory Size 768KB (768K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-100-8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V