Home / Microcontrollers / XE167FM72F80LAAKXQMA1
XE167FM72F80LAAKXQMA1
Infineon Technologies
Product No:
XE167FM72F80LAAKXQMA1
Package:
PG-LQFP-144-4
Description:
IC MCU 16BIT 144LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 80MHz
Series XE16x
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 50K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 119
Core Processor C166SV2
Package / Case 144-LQFP Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 24x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XE167
Program Memory Size 576KB (576K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-144-4
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V