Home / Microcontrollers / XMC1100T038F0032ABXUMA1
XMC1100T038F0032ABXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XMC1100T038F0032ABXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TSSOP-38-9
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 38TSSOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 32MHz
Series XMC1000
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 16K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 26
Core Processor ARM® Cortex®-M0
Package / Case 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 12x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XMC1100
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package PG-TSSOP-38-9
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V