Home / Microcontrollers / XMC1402Q048X0200AAXUMA1
XMC1402Q048X0200AAXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XMC1402Q048X0200AAXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-VQFN-48-73
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 200KB FLASH 48VQFN
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 48MHz
Series XMC1000
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 16K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 34
Core Processor ARM® Cortex®-M0
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 12x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XMC1402
Program Memory Size 200KB (200K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package PG-VQFN-48-73
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V