XPC823EVR75B2
NXP USA Inc.
Product No:
XPC823EVR75B2
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
256-PBGA (23x23)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU MPC8XX 75MHZ 256BGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB USB 1.x (1)
SATA -
Speed 75MHz
Series MPC8xx
Package Tray
Ethernet 10Mbps (1)
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 3.3V
Core Processor PowerPC
Package / Case 256-BBGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers DRAM
Co-Processors/DSP Communications; RISC CPM
Security Features -
Base Product Number XPC82
Additional Interfaces I²C, SMC, SCC, SPI, UART
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TA)