Y0011300K000F0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0011300K000F0L
Description:
RES 300K OHM 0.6W 1% RADIAL
Tolerance ±1%
Resistance 300 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.6W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.49mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C