Y00235R00000B0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00235R00000B0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Description:
RES 5 OHM 3/4W 0.1% AXIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series H
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 5 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.500" Dia x 0.625" L (12.70mm x 15.88mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C