Y002399K9000B0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y002399K9000B0L
Description:
RES 99.9K OHM 3/4W 0.1% AXIAL
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 99.9 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.500" Dia x 0.625" L (12.70mm x 15.88mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C