Y002475R0000B9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y002475R0000B9L
Description:
RES 75 OHM .3W .1% RADIAL
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 75 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.3W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height - Seated (Max) 0.450" (11.43mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C