Y00281K47000F0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00281K47000F0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Description:
RES 1.47K OHM 1W 1% AXIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series VTA
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 1.47 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±8ppm/°C