Y00282K70000B29L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00282K70000B29L
Description:
RES 2.7K OHM 1W 0.1% AXIAL
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 2.7 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±8ppm/°C