Y0054107R020T9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0054107R020T9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 107.02 OHM 1/2W 0.01% AXIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series VTA
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.01%
Resistance 107.02 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.750" L (6.60mm x 19.05mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±8ppm/°C