Y0054120R000A9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0054120R000A9L
Description:
RES 120 OHM 0.05% 1/2W AXIAL
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.05%
Resistance 120 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.750" L (6.60mm x 19.05mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±8ppm/°C