Y005816K0000D0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y005816K0000D0L
Description:
RES 16K OHM 0.5% 0.3W AXIAL
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.5%
Resistance 16 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±8ppm/°C