Y005831R0000F0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y005831R0000F0L
Description:
RES 31 OHM 0.3W 1% AXIAL
Features Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 31 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±8ppm/°C