Y006011K1100T0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y006011K1100T0L
Description:
RES 11.11K OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.01%
Resistance 11.11 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±8ppm/°C