Y006210K0000T0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y006210K0000T0L
Description:
RES 10K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Tolerance ±0.01%
Resistance 10 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.6W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±1ppm/°C