Y00655R00000D0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00655R00000D0L
Description:
RES 5 OHM 10W 0.5% RADIAL
Tolerance ±0.5%
Resistance 5 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case TO-204AA
Product Status Active
Size / Dimension 1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.51mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C