Y006650R1000T0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y006650R1000T0L
Description:
RES 50.1 OHM 10W 0.01% RADIAL
Tolerance ±0.01%
Resistance 50.1 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case TO-204AA
Product Status Active
Size / Dimension 1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.51mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 4
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C