Y007210R0000B9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y007210R0000B9L
Description:
RES 10 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series VTA57Z
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 10 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.189" Dia x 0.374" W (4.80mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C