Y007512K5890T9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y007512K5890T9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Description:
RES 12.589K OHM 0.3W 0.01% RAD
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series VSR
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.01%
Resistance 12.589 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.3W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±8ppm/°C