Y007710R0000B0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y007710R0000B0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Description:
RES 10 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series VH
Package Bulk
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 10 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.6W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max) 0.430" (10.92mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C