Y007711K1110A0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y007711K1110A0L
Description:
RES 11.111K OHM 0.6W 0.05% RAD
Tolerance ±0.05%
Resistance 11.111 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.6W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max) 0.430" (10.92mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C