Y00778R66000B9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00778R66000B9L
Description:
RES 8.66 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Tolerance ±0.1%
Resistance 8.66 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.6W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max) 0.430" (10.92mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C