Y007880K0000B0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y007880K0000B0L
Description:
RES 80K OHM .3W .1% RADIAL
Tolerance ±0.1%
Resistance 80 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.3W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height - Seated (Max) 0.450" (11.43mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient 0.0ppm/°C