Y00894K75000BR1R
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00894K75000BR1R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Description:
RES 4.75K OHM 0.1% 0.6W RADIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series RNC90Y
Package Strip
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 4.75 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 0.6W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C