Y008976K8000BM13L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y008976K8000BM13L
Description:
RES 76.8K OHM 0.1% 0.6W RADIAL
Series RNC90Y
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 76.8 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate M (1%)
Power (Watts) 0.6W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C