Y009520K0000F9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y009520K0000F9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series VTA56Z
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 20 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C