Y0096594R643A9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0096594R643A9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 594.643 OHM 1/5W 0.05% AXIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series VMTA55Z
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.05%
Resistance 594.643 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C