Y00982K43000V9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y00982K43000V9L
Description:
RES 2.43K OHM 0.005% 0.6W AXIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series VSA101
Package Bulk
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±0.005%
Resistance 2.43 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.6W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.305" L x 0.102" W (7.75mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.260" (6.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C