Y009840R0000F9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y009840R0000F9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 40 OHM 0.6W 1% AXIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series VSA101
Package Bulk
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 40 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.6W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.260" x 0.102" Rectangular x 0.305" L (6.60mm x 2.59mm x 7.75mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C