Y0102500K000V0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0102500K000V0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Description:
RES 500K OHM 0.005% 0.8W RADIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series S
Package Bulk
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±0.005%
Resistance 500 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.8W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.820" L x 0.160" W (20.83mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.49mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C