Y010320R0000Q9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y010320R0000Q9L
Description:
RES 20 OHM 0.02% 2W RADIAL
Tolerance ±0.02%
Resistance 20 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.49mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C