Y0103250R000T0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0103250R000T0L
Description:
RES 250 OHM 2W 0.01% RADIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series S
Package Bulk
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±0.01%
Resistance 250 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.49mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±1ppm/°C