Y01069K90000B0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y01069K90000B0L
Description:
RES 9.9K OHM 1.5W 0.1% AXIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series H
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 9.9 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 1.5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.500" Dia x 1.000" L (12.70mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C