Y010810K0000F0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y010810K0000F0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Description:
RES 10K OHM 2W 1% AXIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series H
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 10 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.500" Dia x 1.500" L (12.70mm x 38.10mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C