Y0108249K800Q9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0108249K800Q9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 249.8K OHM 0.02% 2W AXIAL
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.02%
Resistance 249.8 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.500" Dia x 1.500" L (12.70mm x 38.10mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±2ppm/°C