Y011017K0000V0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y011017K0000V0L
Description:
RES 17K OHM 2.5W 0.005% AXIAL
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.005%
Resistance 17 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 2.5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.500" Dia x 1.500" L (12.70mm x 38.10mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C