Y01101M67000B0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y01101M67000B0L
Description:
RES 1.67M OHM 1.1W 0.1% AXIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series H
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 1.67 MOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 1.1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.500" Dia x 1.500" L (12.70mm x 38.10mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C