Y070710R0000A9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y070710R0000A9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Description:
RES 10 OHM 0.05% 0.4W RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 23
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series VAR
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.05%
Resistance 10 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.4W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.250" L x 0.080" W (6.35mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max) 0.310" (7.87mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C