Y0707475R000T9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y0707475R000T9L
Description:
RES 475 OHM 0.01% 0.4W RADIAL
Features Non-Inductive
Tolerance ±0.01%
Resistance 475 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.4W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.250" L x 0.080" W (6.35mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max) 0.310" (7.87mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C