Y07345R00000J0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y07345R00000J0L
Description:
RES 5 OHM 10W 5% RADIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series VFP-4
Package Bulk
Features Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±5%
Resistance 5 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Radial - 4 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 1.575" L x 0.276" W (40.01mm x 7.01mm)
Height - Seated (Max) 0.803" (20.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 4
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C