Y07347R50000Q9L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y07347R50000Q9L
Description:
RES 7.5 OHM 10W 0.02% RADIAL
Tolerance ±0.02%
Resistance 7.5 Ohms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Radial - 4 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 1.575" L x 0.276" W (40.01mm x 7.01mm)
Height - Seated (Max) 0.803" (20.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 4
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C