Y077110K0000B0L
VPG Foil Resistors
Product No:
Y077110K0000B0L
Description:
RES 10K OHM 1W 0.1% RADIAL
User Guide
Mfr VPG Foil Resistors
Series RCK
Package Bulk
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 10 kOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.575" L x 0.138" W (14.61mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.49mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±2ppm/°C